Eight teams are into the 2019 DIII baseball championship finals following the conclusion of Super Regionals on Saturday, May 25. All eight teams advanced with two-game sweeps.

Sixteen teams competed in best-of-three series for the right to advance to pool play at Perfect Game Field at Veterans Memorial Stadium in Cedar Rapids, Iowa, which starts on May 31.

Results from the super regionals, including advancing teams, are below.

DIII BASEBALL CHAMP: Regional bracketFinal site bracket Season stats | Latest news 

2019 DIII Baseball Tournament: Bracket

2019 DIII Baseball Tournament: Schedule, scores

Click here for a live scoreboard

Finals 

* All games take place at Perfect Game Field at Veterans Memorial Stadium, Cedar Rapids, Iowa; all times are Eastern

Friday, May 31 

BRACKET 1:

BRACKET 2:

Saturday, June 1 

BRACKET 1:

  • Game 5: 11 a.m. Loser of Game 1 vs. Loser of Game 2 
  • Game 6: 2:15 p.m. Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2 

BRACKET 2:

  • Game 7: 5:30 p.m. Loser of Game 3 vs. Loser of Game 4 
  • Game 8: 8:45 p.m. Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Sunday, June 2

  • Game 9: 11 a.m. Loser of Game 6 vs. Winner of Game 5
  • Game 10: 2:15 p.m. Loser of Game 8 vs. Winner of Game 7
  • Game 11: 5:30 p.m. Winner of Game 6 vs. Winner of Game 9
  • Game 12: 8:45 p.m. Winner of Game 8 vs. Winner of Game 10

Monday, June 3*

  • Game 13: 1 p.m. If necessary Winner of Game 11 vs. Loser of Game 11
  • Game 14**: 1 p.m./ 4:30 p.m. If necessary Winner of Game 12 vs. Loser of Game 12

* Should neither of these game go to the “if necessary” game, the championship begins at 1 p.m.

** If there is no if necessary Game 13, Game 14 will be played at 1 p.m.

Super Regionals

Boston, Mass. — May 24-25 — UMass Boston advances

Game 1: UMass Boston 5, New England College 4
Game 2: UMass Boston 6, New England College

ADVANCING: UMass Boston

Babson Park, Mass. — May 24-25 — Babson advancing

Game 1: Babson 7, SUNY Cortland 6
Game 2: Babson 2, SUNY Cortland

ADVANCING: Babson

Orange, Calif. — May 24-25

Game 1: Chapman 11, Concordia (TX) 3
Game 2: Chapman 3, Concordia (TX) 2

ADVANCING: Chapman

Birmingham, Ala. — May 24-25 — Birmingham-Southern advancing

Game 1: Birmingham-Southern 6, Coe 4 (12 inn.)
Game 2: Birmingham-Southern 11, Coe 2

ADVANCING: Birmingham-Southern

River Forest, Ill. — May 24-25 — Webster advancing

Game 1: Webster 4, Concordia Chicago 3
Game 2: Webster 17, Concordia Chicago 6

ADVANCING: Webster

Tiffin, Ohio — May 24-25 — Heidelberg advancing

Game 1: Heidelberg 8, Wooster 5
Game 2: Heidelberg 14, Wooster

ADVANCING: Heidelberg

Baltimore, Md. — May 24-25 — Johns Hopkins advances

Game 1: Johns Hopkins 6, Shenandoah 3
Game 2: Johns Hopkins 7, Shenandoah 3

ADVANCING: Johns Hopkins

Dallas, Pa. — May 24-25

Game 1: Washington & Jefferson 8, Misericordia 3
Game 2: Washington & Jefferson 5, Misericordia 4

ADVANCING: Washington & Jefferson

Regionals:

Friday–Sunday, May 17-19

Adrian, Michigan Region Hosted by Adrian — Heidelberg advances

Game 1: Denison 4La Roche 0  
Game 2: Heidelberg 4Adrian 3
Game 3: Adrian 6, La Roche 4
Game 4: Heidelberg 2, Denison 1 
Game 5: Adrian 5, Denison 3
Game 6: Heidelberg 9, Adrian 6 

Baltimore, Maryland Region Hosted by Johns Hopkins — Johns Hopkins advances

Game 1: Susquehanna 5TCNJ 4
Game 2: Johns Hopkins 6, Farmingdale State 2 
Game 3: TCNJ 8, Farmingdale State 7, 13 innings
Game 4: Johns Hopkins 12, Susquehanna 2 
Game 5: TCNJ 7, Susquehanna 4  
Game 6: Johns Hopkins 10, TCNJ 3

Birmingham, Alabama Region Hosted by Birmingham Southern – Birmingham Southern advances

Game 1: Birmingham Southern 15, LaGrange 6 
Game 2: LaGrange 11, Birmingham Southern 7

Game 3: LaGrange 6, Birmingham Southern 4
Game 4: Birmingham Southern 8, LaGrange 5

Game 5: Birmingham Southern 14, vs. LaGrange 6

Boston, Massachusetts Region Hosted Massachusetts Boston — UMass Boston advances

Game 1: UMass Boston 15, Baruch 1
Game 2: Wheaton (Mass.) 9, Saint Joseph’s (Maine) 3

Game 3: Saint Joesph’s (Maine) 11, Baruch 0
Game 4: UMass Boston 12,  Wheaton (Mass.) 2
Game 5: Wheaton (Mass.) 7, Saint Joseph’s (Maine) 3
Game 6: UMass Boston 6, Wheaton 4 

Chicago, Illinois Region Hosted by Concordia Chicago — Concordia Chicago advances

Game 1: Concordia Chicago 2, Buena Vista 0 
Game 2: Baldwin Wallace 5, Saint John’s (Minn.) 4, 10 innings

Game 3: Buena Vista 7, Saint John’s (Minn.) 3|
Game 4 (rescheduled): Baldwin Wallace 10, Concordia Chicago 8
Game 5: Concordia Chicago 11, Buena Vista 5 
Game 6: Concordia Chicago 14, Baldwin Wallace 13
Game 7: Concordia Chicago 5, Baldwin Wallace 3

Cortland, New York Region Hosted by SUNY Cortland — SUNY Cortland advances

Game 1: SUNY Cortland 7, Alvernia 3 
Game 2: Tufts 13, Penn State Harrisburg 5

Game 3: Penn State Harrisburg 13, Alvernia 12
Game 4: SUNY Cortland 10, Tufts 5 
Game 5: Tufts 7, Penn State Harrisburg 4
Game 6: SUNY Cortland 18, Tufts 5

Gorham, Maine Region Hosted by Southern Maine – New England College advances

Game 1: New England College 10, Southern Maine 2 
Game 2: MIT 5, Oswego State 4

Game 3: Southern Maine 3, Oswego State 2
Game 4: New England College 6, MIT 5 
Game 5: Southern Maine 14, MIT 5 
Game 6: Southern Maine 16, New England College 4 
Game 7: New England College 7, Southern Maine 6 (13 inn)

Newport News, Virginia Region Hosted by Christopher Newport — Misericordia advances

Game 1: Misericordia 8, Christopher Newport 4 
Game 2: Misericordia 14, Christopher Newport 9
Game 3 : Misericordia 4, Christopher Newport 3 

Orange, California Region Hosted by Chapman- Chapman advances

Game 1: Chapman 10, Whitman 5 
Game 2: Whitman 2, Chapman 1

Game 3: Chapman 9, Whitman 4 
Game 4 Whitman 5, Chapman 2 
Game 5: Chapman 3, Whitman 2

St. Louis, Missouri Region Hosted by Washington University in St. Louis – Coe advances

Game 1: WashU 14, Cornell College 1 
Game 2: Coe 10,  Aurora 1

Game 3: Aurora 3, Cornell College 2 
Game 4: Coe 5, WashU 1 
Game 5: WashU 10, Aurora 9, 11 innings 
Game 6: WashU 10, Coe 5
Game 7: Coe 4, WashU 3

Salisbury, Maryland Region Hosted by Salisbury — Washington and Jefferson advances

Game 1: Rowan 18, Penn St.-Abington 2
Game 2: Washington and Jefferson 4, Salisbury 1

Game 3: Salisbury 5, Penn St. -Abington 2 
Game 4: Washington and Jefferson 2, Rowan 0
Game 5: Rowan 9, Salisbury 6 
Game 6: Washington and Jefferson 6, Rowan 5 

Seguin, Texas Region Hosted by Texas Lutheran – Concordia University Texas advances

Game 1: Franklin 8, Trinity (Texas) 6 
Game 2: Concordia University Texas 6, Texas Lutheran 0 

Game 3: Trinity (Texas) 10, Texas Lutheran 7 
Game 4: Concordia University Texas 4, Franklin 0 
Game 5: Franklin 6, Trinity 3
Game 6: Franklin 13, Concordia University Texas 4
Game 7: Concordia University Texas 6, Franklin 4

Trinity, Connecticut Region Hosted by Trinity (Connecticut) – Babson advances

Game 1: Babson 7, Keystone 3 
Game 2: Trinity (Conn.) 11,  Salve Regina  3 

Game 3: Salve Regina 13, Keystone 1 
Game 4: Babson 4, Trinity (Conn.) 1 
Game 5: Trinity (Conn.) 7, Salve Regina 2
Game 6: Trinity (Conn.) 12, Babson 3
Game 7: Babson 10, Trinity (Conn.) 3

Union, New Jersey Region Hosted by Kean – Shenadoah advances

Game 1: Westfield State 4, Ithaca 2
Game 2: Kean 5, Shenandoah 3

Game 3: Shenandoah 9, Ithaca 2 
Game 4: Kean 9, Westfield State 1 
Game 5: Shenandoah 7, Westfield State 1
Game 6: Shenandoah 6, Kean 4, 10 innings
Game 7: Shenandoah 4, Kean 1

Whitewater, Wisconsin Region Hosted by Wisconsin-Whitewater – Webster advances

Game 1: Webster 11, Bethany Lutheran 2 
Game 2: Wisconsin-Whitewater 9, North Central (Ill.) 2

Game 3: North Central (Ill.) 11, Bethany Lutheran 4
Game 4: Webster 7, Wisconsin-Whitewater 5
Game 5: North Central (Ill.) 13, Wisconsin-Whitewater 4 
Game 6: North Central (Ill.) 14, Webster 9
Game 7: Webster 11, North Central (Ill.) 2

Wooster, Ohio Region Hosted by Wooster – Wooster advances

Game 1: Rochester (N.Y.) 2, Wooster 1
Game 2: Case Western Reserve 4, Otterbein 2 

Game 3: Wooster 13 vs. Otterbein 3 
Game 4: Case Western Reserve 11, Rochester (N.Y.) 0 
Game 5: Wooster 21, Rochester (N.Y.) 4
Game 6: Wooster 8, Case Western Reserve 7
Game 7: Wooster 9, Case Western Reserve 3

Teams are bracketed to have a predetermined super regional pod match-up. Super regional hosts will be determined by the Division III Baseball Committee following the regional round. Teams at the final site will be seeded to determine first-round matchups.

NCAA DIII BASEBALL CHAMPIONSHIP HISTORY

YEAR CHAMPION (RECORD) COACH SCORE RUNNER-UP SITE
2018 UT Tyler (40-18) Brent Porche 9-6 Texas Lutheran Appleton, Wis.
2017 Cal Lutheran (43-12) Marty Slimak 7-3 Washington & Jefferson Appleton, Wis.
2016 Trinity (Texas) (44-7) Tim Scannell 10-7 Keystone Appleton, Wis.
2015 SUNY Cortland (44-4) Joe Brown 6-2 Wisconsin-La Crosse Appleton, Wis.
2014 Wisconsin-Whitewater (44-7) John Vodenlich 7-0 Emory Appleton, Wis.
2013 Linfield (42-8) Scott Brosius 4-1 Southern Maine Appleton, Wis.
2012 Marietta (47-8) Brian Brewer 7-2 Wheaton (Mass.) Appleton, Wis.
2011 Marietta (47-4) Brian Brewer 18-5 Chapman Appleton, Wis.
2010 Illinois Wesleyan (31-21) Dennis Martel 17-5 SUNY Cortland Appleton, Wis.
2009 St. Thomas (Minn.) (41-13) Dennis Denning 3-2 (12) Wooster Appleton, Wis.
2008 Trinity (Conn.) (45-1) Bill Decker 5-4 Johns Hopkins Appleton, Wis.
2007 Kean (43-8) Neil Ioviero 5-4 (10) Emory Appleton, Wis.
2006 Marietta (43-11) Brian Brewer 7-2 Wheaton (Mass.) Appleton, Wis.
2005 Wisconsin-Whitewater (45-7) John Vodenlich 11-4 SUNY Cortland Appleton, Wis.
2004 George Fox (40-10) Pat Bailey 5-3 Eastern Conn. St. Appleton, Wis.
2003 Chapman (39-12) Tom Tereschuk 15-7 Chris. Newport Appleton, Wis.
2002 Eastern Connecticut St. (39-11-1) Bill Holowaty 8-0 Marietta Appleton, Wis.
2001 St. Thomas (Minn.) (39-10) Dennis Denning 8-4 Marietta Appleton, Wis.
2000 Montclair State (42-6-1) Norm Schoenig 6-2 St. Thomas (Minn.) Appleton, Wis.
1999 North Carolina Wesleyan (42-9) Charlie Long 1-0 St. Thomas (Minn.) Salem, Va.
1998 Eastern Connecticut St. (40-11) Bill Holowaty 16-1 Montclair State Salem, Va.
1997 Southern Maine (39-9) Ed Flaherty 15-1 Wooster Salem, Va.
1996 William Paterson (39-5-1) Jeff Albies 6-5 Cal Lutheran Salem, Va.
1995 La Verne (39-9) Owen Wright 5-3 Methodist Salem, Va.
1994 Wisconsin-Oshkosh (41-4) Tom Lechnir 6-2 Wesleyan (Conn.) Battle Creek, Mich.
1993 Montclair State (37-11) Norm Schoenig 3-1 Wisconsin-Oshkosh Battle Creek, Mich.
1992 William Paterson (36-7) Jeff Albies 3-1 Cal Lutheran Battle Creek, Mich.
1991 Southern Maine (38-6) Ed Flaherty 9-0 TCNJ Battle Creek, Mich.
1990 Eastern Connecticut St. (40-6) Bill Holowaty 8-1 Aurora Battle Creek, Mich.
1989 North Carolina Wesleyan (33-11-1) Mike Fox 8-7 (13) Cal State Stanislaus Bristol, Conn.
1988 Ithaca (36-4-1) George Valesente 7-5 Wis.-Oshkosh Bristol, Conn.
1987 Montclair State (34-14-1) Kevin Cooney 13-12 (10) Wis.-Oshkosh Marietta, Ohio
1986 Marietta (48-13-2) Don Schaly 11-6 Ithaca Marietta, Ohio
1985 Wisconsin-Oshkosh (37-3) Russ Tiedemann 11-6 Marietta Marietta, Ohio
1984 Ramapo (35-11) Mickey Ennis 5-4 Marietta Marietta, Ohio
1983 Marietta (49-9) Don Schaly 36-8 Otterbein Marietta, Ohio
1982 Eastern Connecticut St. (38-6-1) Bill Holowaty 11-6 Cal State Stanislaus Marietta, Ohio
1981 Marietta (59-5) Don Schaly 14-12 (12) Ithaca Marietta, Ohio
1980 Ithaca (33-4) George Valesente 12-5 Marietta Marietta, Ohio
1979 Rowan (29-5) Michael Briglia 3-0 Cal State Stanislaus Marietta, Ohio
1978 Rowan (29-11) Michael Briglia 5-3 Marietta Marietta, Ohio
1977 Cal State Stanislaus (33-18-1) Jim Bowen 8-5 Brandeis Marietta, Ohio
1976 Cal State Stanislaus (33-20-2) Jim Bowen 13-6 Ithaca Marietta, Ohio
Share.

About Author

Turner South Syndicate  is proud to publish SportsBuzzSource.com TSS is a group of common interest people coming together in the sports news world. Sports news has always been an evolving hobby of ours. We take pride in researching the latest breaking news and presenting stories to readers as a quick reference. Sources are from multiple outlets scoured by our highly enthused team of researchers. Presenting a navigational friendly website, we are dedicated to exhibit the latest stories in sports. Also, for mobile news check out our app, Sports Buzz Source, on Google Play Store. ​ Lastest app releases are Remind List+ and YoCelsi on iTunes. Remind List+ -- Record all your list in one place and get notifications on home screen. Check it out... ​ YoCelsi - Minimalist Weather and Local Sorm Conditions Social Browser - 3D iBrowser with integrated social media (Facebook, Twitter, Instagram, etc...)

Comments are closed.